• აბასთუმნის მიმდებარედ გაჩენილი ხანძარი ლოკალიზებულია
ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნულ პარკში, დაბა აბასთუმნის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ტყის მასივში გაჩენილი ხანძარი ლოკალიზებულია.
ცეცხლის ქრობის პროცესში ჩართული იყო შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს, განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის, საპატრულო და კრიმინალური პოლიციის, ასევე, დაცული ტერიტორიებისა და ეროვნული სატყეო სააგენტოების 1000-ზე მეტი თანამშრომელი.
ხანძრის სალოკალიზაციო სამუშაოებში აქტიურად მონაწილეობდა ავიაცია: საქართველოს 2, აზერბაიჯანის 1 და თურქეთის 2 ვერტმფრენი, ასევე, უკრაინის სახანძრო-სამაშველო თვითმფრინავი.
ცეცხლის კერებამდე ხანძარსაწინააღმდეგო ტექნიკის მისაყვანად, სხვადასხვა მიმართულებით, ჯამში, 6 კილომეტრამდე სიგრძის გზა გაიჭრა.
ამ დროისთვის, ხანძრის ღია კერები არ ფიქსირდება. მიმდინარეობს ნიადაგის პრევენციული დამუშავება.
ადგილზე რჩება ცოცხალი ძალა და ხანძარსაწინააღმდეგო ტექნიკა. ხანძრის სალიკვიდაციო სამუშაოები უწყვეტ რეჟიმში გრძელდება.

• Fire localized in Abastumani
More than 1000 employees of the Emergency Situations Management Agency, Special Tasks Department Patrol and Criminal Police as well as Agency of Protected Areas were involved in fire-extinguishing activities.
Aviation was also actively involved in fire-extinguishing works, namely: two Georgian, one Azerbaijani and two Turkish helicopters as well as one Ukrainian rescue plane.
Up to 6 km length new road, leading to various directions, has already been made, enabling dozens of special technic to reach the fire pockets.
At this moment no active fire pockets are detected.fire-preventive activities are being held at the moment.
Live force and firefighting technic continue operation on the scene. Fire-liquidation operation continues in round-the-clock regime.