• საგანგებო შტაბის ინფორმაცია
ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნულ პარკში, აბასთუმნის მიმდებარედ, შერეული ტყის მასივში გაჩენილი ხანძრის სალიკვიდაციო სამუშაოები უწყვეტ რეჟიმში გრძელდება.
ხანძრის ქრობის პროცესში ჩართულია შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს, შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტისა და დაცული ტერიტორიების სააგენტოს 1000-ზე მეტი თანამშრომელი. გაიჭრა 5 კილომეტრამდე გზა. ხანძრის კერებთან შეყვანილია ათეულობით ხანძარსაწინააღმდეგო ტექნიკა.
ცეცხლის ლოკალიზების სამუშაოებში, გამთენიიდან ჩართულია შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის, ასევე, კომპანია „თუშეთის“ ვერტმფრენები. დღის მეორე ნახევარში, ხანძრის ქრობის პროცესში ჩაერთო უკრაინული თვითმფრინავი და აზერბაიჯანის ვერტმფრენი. საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი უკვე გადმოკვეთა დახმარების მიზნით გამოგზავნილმა თურქეთის 1-მა ვერტმფრენმა. ხვალ თურქეთის რესპუბლიკა დამატებით კიდევ ერთ ვერტმფრენს და სახანძრო-სამაშველო თვითმფრინავს გამოყოფს.
საერთო ჯამში, აბასთუმანში ხანძრის სალიკვიდაციო სამუშაოებში, ცოცხალ ძალასა და ათეულობით სახანძრო-სამაშველო ტექნიკასთან ერთად, ჩართული იქნება 7 ერთეული საჰაერო ხანძარსაწინააღმდეგო ტექნიკა.

• Information from field operations center
In Borjomi-Kharagauli national park, near to Abastumani, fire-extinguishing activities are held in round-the-clock regime.
More than 1000 employees of the Emergency Situations Management Agency, Special Tasks Department and Agency of Protected Areas are involved in fire-extinguishing activities. 5 km length new road has already been made, enabling special technic to reach the fire pockets.
From the early morning Border Police helicopter, as well as helicopters of “Tusheti” company were involved in the fire-extinguishing activities. On the afternoon, Ukrainian rescue plane also joined the operation. Azerbaijani and Turkish helicopters have already arrived to Georgia for the assistance. One more helicopter and rescue plane will be sent by the Turkish Republic tomorrow.
In total, dozens of special technic, live force and 7 units of the air force are involved in the fire-extinguishing works.