• საქართველოსა და საბერძნეთის რესპუბლიკას შორის ეროვნული მართვის მოწმობების ურთიერ...
საქართველოსა და საბერძნეთის რესპუბლიკას შორის ეროვნული მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარებისა და გადაცვლის თაობაზე შეთანხმება ძალაში შევიდა
საქართველოს მთავრობასა და საბერძნეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის, ეროვნული მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარებისა და გადაცვლის შესახებ შეთანხმება, ძალაში მიმდინარე წლის 21 ივნისიდან შევიდა.
შეთანხმების ამოქმედებისთანავე, მხარეთა კომპეტენტური ორგანოების მიერ გაცემული მოქმედი მართვის მოწმობის მფლობელები, თეორიული ან პრაქტიკული გამოცდის ჩაბარების გარეშე შეძლებენ მიიღონ, თანაბარი ძალის მქონე მართვის მოწმობა იმ სახელმწიფოში, რომელიც მათ კანონიერ საცხოვრებელს წარმოადგენს.
შეთანხმებით განსაზღვრულია, რომ დოკუმენტის ძალაში შესვლის შემდგომ, თეორიული და პრაქტიკული გამოცდების ჩაბარების გარეშე, გადაცვლას დაექვემდებარება მართვის მოწმობის AM“, „A“,„A1“, „A2“, „B“, „B1“, „C“, „D“, „C1“, „D1“, „BE“, „CE“, „DE“,„C1E“, „D1E“კატეგორიები/ქვეკატეგორიები.
საქართველოს მთავრობასა და საბერძნეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის ეროვნული მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარებისა და გადაცვლის შესახებ შეთანხმებას, 2024 წლის 26 ივნისს, საბერძნეთის რესპუბლიკაში, ათენში მოეწერა ხელი.
მსგავსი ტიპის შეთანხმება საქართველოს, ასევე, გაფორმებული აქვს, ესპანეთის სამეფოსთან და ირლანდიასთან, სადაც ქართული მართვის მოწმობების გადაცვლა უკვე შესაძლებელია.

• Agreement between Georgia and the Hellenic Republic on the Mutual Recognition an...
Agreement between Georgia and the Hellenic Republic on the Mutual Recognition and Exchange of National Driving Permits Already in Force
The Agreement between the Government of Georgia and the Government of the Hellenic Republic on the Mutual Recognition and Exchange of National Driving Permits entered into force on June 21 of the current year.
Upon entry into force of the Agreement, holders of valid driving licenses issued by the relevant authorities of the Parties will be able to obtain a driving permit of equal validity in the State of their legal residence without passing a theoretical or practical exam.
The Agreement defines categories and classes of driving permits that will be subject to exchange after the Agreement enters into force, namely the exchange of AM, A, A1, A2, B, B1, C, D, C1, D1, BE, CE, DE, C1E, D1E driving permits will be possible without passing theoretical or practical exams.
The Agreement between the Government of Georgia and the Government of the Hellenic Republic on the Mutual Recognition and Exchange of National Driving Permits was signed in Athens, Greece, on June 26, 2024.
Georgia has also concluded similar agreements with the Kingdom of Spain and Ireland, where the exchange of Georgian driving permits is already available.