• სასაზღვრო გამტარ პუნქტ „დარიალთან“ მყოფი უკრაინის 65 მოქალაქე სამშობლოში დაბრუნდ...
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და უკრაინულ მხარეს შორის ხანგრძლივი და მრავალმხრივი მოლაპარაკებების შედეგად, სასაზღვრო გამტარ პუნქტ „დარიალთან“ მყოფი უკრაინის 65 მოქალაქე სამშობლოში ნებაყოფლობით, ჩარტერული რეისით, მესამე ქვეყნის გავლით დაბრუნდა.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უზრუნველყო უკრაინის მოქალაქეთა გადმოყვანა სასაზღვრო გამტარ პუნქტ „დარიალიდან“ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში, სადაც მოხდა მათი უკრაინის სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლებისთვის გადაცემა. თავის მხრივ, მათ უზრუნველყვეს უკრაინის მოქალაქეთა ბორტზე განთავსება და ჩარტერული რეისით მგზავრობისას მათი თანხლება.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს სახელმწიფო საზღვართან კვლავ რჩება იმ პირთა გარკვეული ნაწილი, რომელთა სამშობლოში ორგანიზებულ, უსაფრთხო და ნებაყოფლობით დაბრუნებაზე ქართული მხარე ინტენსიურად განაგრძობს მოლაპარაკებებს უკრაინულ მხარესთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან.
იმედს ვიტოვებთ, რომ საზღვარზე დარჩენილ პირებთან დაკავშირებით პროცესი აღარ გაჭიანურდება და ისინი დროულად, უახლოეს მომავალში შეძლებენ თავიანთ სამშობლოში დაბრუნებას.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო კიდევ ერთხელ გამოხატავს სრულ მზადყოფნას, განახორციელოს მის კომპეტენციას მიკუთვნებული ყველა შესაბამისი ღონისძიება და ხელი შეუწყოს უკრაინულ მხარეს, საქართველოს სახელმწიფო საზღვართან მყოფი პირების სამშობლოში დაბრუნების პროცესში.
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, სასაზღვრო გამტარი პუნქტის, „დარიალის“ ე.წ. ნეიტრალურ ზონაში რუსეთის ფედერაციიდან მომავალი 87 პირი იმყოფებოდა, რომლებიც ითხოვდნენ საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის კვეთას არავალიდური დოკუმენტებით და აცხადებდნენ, რომ არიან უკრაინის მოქალაქეები. სახელმწიფო უსაფრთხოების ინტერესებიდან გამომდინარე, აღნიშნულ პირებს არ მიეცათ ქვეყანაში შემოსვლის შესაძლებლობა, რადგან ყველა მათგანს აქვს მძიმე კრიმინალური წარსული და გასამართლებულნი არიან არაერთგზის – მძიმე, ან განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულებისთვის. გარდა ამისა, მათ არ ჰქონდათ საზღვრის კვეთისთვის საჭირო ვალიდური დოკუმენტები და ვერ აკმაყოფილებდნენ საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე დაშვების კრიტერიუმებს.
გასული თვეების განმავლობაში ქართულმა მხარემ არაერთი სამუშაო შეხვედრა გამართა როგორც საქართველოში უკრაინის საელჩოსთან, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან. აღნიშნული საკითხის დარეგულირების მიზნით, ასევე, გამოყენებულ იქნა პოლიციის ატაშეების ქსელი, რომლის ფარგლებშიც კომუნიკაცია შედგა უკრაინაში საქართველოს პოლიციის ატაშესა და უკრაინის შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო, საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან და ყველა შესაბამის სახელმწიფო უწყებასთან ერთად, კომპეტენციის ფარგლებში, იღებს საჭირო ზომებს, რათა ერთი მხრივ დაცული იქნეს საქართველოს მოსახლეობის უსაფრთხოება და მეორე მხრივ დროულად მოხდეს ე.წ. „ნეიტრალურ ზონაში“ დარჩენილი პირების საკუთარ სამშობლოში დაბრუნება.

• 65 Ukrainian Citizens Stranded at the Dariali Border Crossing Point Returned to ...
As a result of extensive and multilateral negotiations between the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Ukrainian side, 65 Ukrainian citizens who were stranded at the Dariali border crossing point voluntarily returned to their homeland via a third country via a charter flight.
The Ministry of Internal Affairs ensured the transportation of Ukrainian citizens from the border checkpoint Dariali to Tbilisi International Airport. They were handed over to representatives of the Ukrainian law enforcement agency. In turn, Ukrainian side ensured the boarding of their citizens and their escort during the charter flight.
It is noteworthy that a certain number of individuals still remain at the Georgian state border, and the Georgian side continues intensive negotiations with the Ukrainian side and international organizations to organize safe and voluntary return of stranded Ukrainian citizens to their homeland.
We hope that the return of the Ukrainian citizens that still remain at the Georgian border will not be delayed any further and they will return to their homeland in a timely manner in the near future.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia once again expresses its full readiness to implement all relevant measures within its competence to assist the Ukrainian side in the process of returning those stranded at the Georgian state border to their homeland.
As it is known to the public, 87 people from the Russian Federation were in the so-called neutral zone of the border crossing point Dariali, requesting to cross the Georgian state border with invalid documents and claiming to be citizens of Ukraine. In the interests of state security, the above-mentioned individuals were not allowed to enter the country, as they all have serious criminal records and have been convicted of multiple grave or especially grave crimes. In addition, they did not posses valid documents required to cross the border and did not meet the criteria for entry to the Georgian state border.
Over the past months, the Georgian side has held a number of working meetings with the Ukrainian Embassy in Georgia, as well as with representatives of international organizations. In order to resolve the existing issue, the police attach network was also used, within the framework of which communication took place between the Georgian police attach in Ukraine and the Ukrainian Ministry of Internal Affairs.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia, together with the Ministry of Foreign Affairs and all relevant state agencies, within the scope of their competence, are taking the necessary measures to, on the one hand, protect the security of the population of Georgia and, on the other hand, ensure the timely return to their homeland of those remaining in the so-called "neutral zone".