• სასაზღვრო პოლიციამ საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე ორგანიზებული ჯგუფის მიერ მიგ...
სასაზღვრო პოლიციამ საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე ორგანიზებული ჯგუფის მიერ მიგრანტის უკანონო გადაყვანის მომზადების ფაქტზე 3 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებთან ერთად კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, საქართველოს 1 მოქალაქე: 1979 წელს დაბადებული ჯ.ე. და უცხო ქვეყნის 2 მოქალაქე: 1989 წელს დაბადებული ნ.მ. და 1999 წელს დაბადებული ვ.ი. საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე ორგანიზებული ჯგუფის მიერ მიგრანტის უკანონო გადაყვანის მომზადების ფაქტზე დააკავეს.
დანაშაული 8-დან 15 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა ჯ.ე-მ, ნ.მ.-მ და ვ.ი.-მ სასაზღვრო გამშვებ პუნქტ „სარფის“ გავლით საქართველოდან თურქეთში მიგრანტის სატვირთო ავტომანქანით (ფარულად) გადაყვანის მომზადებას ჯგუფურად გაუწიეს ორგანიზება, რის სანაცვლოდაც მათ დიდი ოდენობით თანხა აიღეს.
სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ბრალდებულებისთვის საზღვრის უკანონო გადაკვეთის მომზადებისათვის ფულადი თანხის გადაცემის საკონტროლო შესყიდვა და აღნიშნული ფაქტის ფარული აუდიო-ვიდეო ჩაწერა განახორციელა.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულების პირადი და ავტომობილის ჩხრეკის შედეგად, საკონტროლო შესყიდვის დროს გადაცემული დიდი ოდენობით ფული ნივთმტკიცებად ამოიღეს.

• Border Police arrested three persons for preparing the illegal transportation of...
Border Police arrested three persons for preparing the illegal transportation of a migrant across the Georgian state border committed by an organized group
Employees of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs, in cooperation with officers from the Central Criminal Police Department, arrested the persons as a result of joint operative activities and investigative actions. One of the detainees is a Georgian citizen J.E (Born in 1979) and the other two are foreign nationals: N.M (Born in 1989) and V.I (Born in 1999). They were detained for preparing the illegal transportation of a migrant across Georgia’s state border as part of an organized group.
The offense envisions a term of imprisonment from 8 to 15 years.
The investigation established that the accused persons J.E; N.M., and V.I. — jointly organized the preparation for the hidden transfer of a migrant from Georgia to Turkey via the Sarpi border crossing point, using a cargo truck. In return, they received a large amount of money.
Pursuant to a court order, officers of the Border Police conducted a controlled delivery of money to the suspects for preparing an illegal border crossing and covertly recorded the incident using audio and video surveillance.
As a result of searches of the suspects and their vehicle, law enforcement officers seized a large amount of money handed over during the controlled operation as evidence.
The investigation is ongoing under Article 18-344, Part 3, Subparagraph "a" of the Criminal Code of Georgia.