• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ”ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 20 პირი დააკავა...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ”ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 20 პირი დააკავა, ხოლო 4 პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა, მათ შორის ორი ”კანონიერი ქურდია”
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს, იმერეთისა და კახეთის პოლიციის დეპარტამენტების თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში, შიდა ქართლში, აჭარაში, გურიაში, იმერეთსა და კახეთში - 20 პირი დააკავეს, ხოლო 4 პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა, მათ შორის 2 ”კანონიერი ქურდია”.
„ქურდული სამყაროს წევრობის“, „ქურდული სამყაროს საქმიანობის მხარდაჭერის“, „კანონიერი ქურდისთვის“ და „ქურდული სამყაროს წევრისთვის მიმართვის“ ბრალდებით დაკავებული არიან: 1984 წელს დაბადებული გ.დ. მეტსახელად „კოკოშკა“, 1984 წელს დაბადებული გ.მ. მეტსახელად „ფარეხელა“, 1973 წელს დაბადებული გ.ღ. მეტსახელად „უწყლო“, 1997 წელს დაბადებული თ.გ. მეტსახელად „ბელეშა“, 1968 წელს დაბადებული გ.ქ. მეტსახელად „ჯაგა“, 1998 წელს დაბადებული გ.ზ. მეტსახელად „ჩინელა“, 1985 წელს დაბადებული ი.დ. მეტსახელად „სტალინა“, 2006 წელს დაბადებული ლ.კ. მეტსახელად „ფოხრე“, 1998 წელს დაბადებული მ.მ., 1984 წელს დაბადებული ნ.ი., 1999 წელს დაბადებული თ.მ., 2000 წელს დაბადებული გ.ღ., 1995 წელს დაბადებული ი.ბ., 1972 წელს დაბადებული ა.რ., 1966 წელს დაბადებული მ.ზ., 1969 წელს დაბადებული ზ.ზ., 1959 წელს დაბადებული მ.ჩ., 1980 წელს დაბადებული ი.კ., 1982 წელს დაბადებული მ.მ. და 1974 წელს დაბადებული ვ.ლ.
რაც შეეხება საზღვარგარეთ მცხოვრებ, 1970 წელს დაბადებულ თენგიზ ხოფერიას მეტსახელად „ჭინკა“-ს და ირაკლი ლეჟავას მეტსახელად "ლაზარე"-ს, მათ ბრალი „კანონიერი ქურდობისთვის” დაუსწრებლად წარედგინათ, ხოლო, 1981 წელს დაბადებულ მ.ბ.-ს „ქურდული სამყაროს წევრობისთვის“. ინტერპოლის მიერ ძებნილ 1993 წელს დაბადებულ ე.მ.-ს ბრალი „ქურდული სამყაროს წევრობისა“ და გამოძალვის ფაქტებზე წარედგინა.
სამართალდამცველების მიერ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ სისხლის სამართლის დანაშაულში ბრალდებული პირები, პირადი სარგებლის მიღების მიზნით, მოქალაქეებს შორის არსებული ფინანსური დავების მოგვარებაში ერთვებოდნენ.
გამოძიებით, ასევე, დგინდება, რომ ბრალდებულებისა და მოდავე მხარეების მონაწილეობით, საქართველოსა და თურქეთის ტერიტორიაზე ე.წ. ქურდული გარჩევები ეწყობოდა, რომლებშიც საზღვარგარეთ მყოფი „კანონიერი ქურდები“ - თენგიზ ხოფერია მეტსახელად „ჭინკა“ და ირაკლი ლეჟავა მეტსახელად „ლაზარე“ მონაწილეობდნენ. დადგინდა, რომ ბრალდებულები ე.წ. ქურდული ტრადიციების შესაბამისად, გადაწყვეტილებებს იღებდნენ და ერთ-ერთ მოდავე მხარეს მეორის, ასევე, თავიანთ სასარგებლოდ თანხის გადახდას აკისრებდნენ. კონკრეტული ვადების დარღვევის შემთხვევაში კი ფიზიკური ანგარიშსწორებითა და სიცოცხლის მოსპობით ემუქრებოდნენ.
პოლიციამ, ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო კომპიუტერული ტექნიკა და მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და საზღვარგარეთ მყოფ კრიმინალურ ავტორიტეტებსა და „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ.
საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, პოლიციის მიერ, ასევე, ამოღებულია სხვადასხვა სახის ნარკოტიკული საშუალება და ცეცხლსასროლი იარაღები.
გამოძიება „კანონიერი ქურდობის“, „ქურდული სამყაროს წევრობის“, „ქურდული სამყაროს საქმიანობის მხარდაჭერის“, „ქურდული სამყაროს წევრისთვის მიმართვის“ და გამოძალვის ფაქტებზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით, 223-ე პრიმა მუხლის მეორე ნაწილით, 223-ე ტერცია მუხლის მე-2 ნაწილით, 223-ე კვარტა მუხლის პირველი ნაწილით და 181-ე მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs detained 20 people connected to the “Thieves’ W...
The Ministry of Internal Affairs detained 20 people connected to the “Thieves’ World”, and 4 people have been charged in absentia, including two “thieves in law”
As a result of complex operational measures and investigative actions carried out by the employees of the Main Division for Combating Organized Crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as well as Imereti and Kakheti Police Departments, together with the Prosecutor General’s Office, on the basis of the relevant Court decision - in Tbilisi, Shida Kartli, Adjara, Guria, Imereti and Kakheti regions, 20 people have been detained, and 4 people charged in absentia, including 2 “thieves in law”.
The following persons are detained on charges of “Membership of the Thieves’ World”, “supporting the activities of Thieves’ World”, “appealing to Thieves’ World” and “appealing to a member of the Thieves’ World”: G.D., born in 1984 nicknamed "Kokoshka", born in 1984 G.M. nicknamed "Parekhela", born in 1973 G.G. nicknamed "Utsalko", born in 1997 T.G. nicknamed "Belesha", born in 1968 G.Q. nicknamed "Jaga", born in 1998 G.Z. nicknamed "Chinela", born in 1985 I.D. nicknamed "Stalina", born in 2006 L.K. nicknamed "Pokre", born in 1998 M.M., born in 1984 N.I., born in 1999 T.M., born in 2000 G.Gh., born in 1995 I.B., born in 1972 A.R., born in 1966 M.Z., born in 1969 Z.Z., born in 1959 M.Ch., born in 1980 I.K., born in 1982 M.M. and born in 1974 V.L.
As for Tengiz Khoperia, nicknamed "Chinka" and Irakli Lezhava, nicknamed "Lazare", who reside abroad, born in 1970, they were charged in absentia for being a “Thief in Law”, while M.B., born in 1981, was charged with "membership of a criminal world". E.M., born in 1993, who is wanted by Interpol, was charged with "membership of the criminal world" and extortion. The committed crimes envision up to 15 years in prison.
As a result of intensive undercover investigative actions conducted by law enforcement officers based on relevant Court decision, it was established that individuals accused of criminal offenses were involved in resolving financial disputes between citizens for personal gain.
The investigation also established that so-called criminal skirmishes were organized on the territory of Georgia and Turkey with the participation of the defendants and opposing parties, in which “thieves in law” living abroad - Tengiz Khoperia nicknamed “Chinka” and Irakli Lezhava nicknamed “Lazare” – were involved. It was also established that the defendants, in accordance with the so-called thieves’ traditions, made decisions and imposed on one of the disputing parties to pay certain amount of money to the other side, as well as to those involved in resolving the financial conflict. In case of violation specific deadlines, certain individuals were threatened with physical punishment and liquidation.
As a result of the personal search and search activities held in their residential places, the police seized computer equipment and mobile phones as evidence, through which they communicated with each other, with criminal authorities and "thieves in law" residing abroad.
As a result of the investigative actions, the police also seized various types of narcotics and firearms.
The investigation is in progress under Article 223 (1), Part I, Article 223 (1), Part II, Article 223 (3), Part II, Article 223 (4), Part I, and Article 181, Part II of the Criminal Code of Georgia.