• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უკანონო ბრუნვიდან ამოღებული 7 მილიონ ლარზე მეტი ღირე...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უკანონო ბრუნვიდან ამოღებული 7 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების 450 კილოგრამი ნარკოტიკული საშუალებები გაანადგურა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის თანამშრომლებმა გაანადგურეს, სხვადასხვა დროს, საქართველოს მასშტაბით ჩატარებული საგამოძიებო და საპროცესო ღონისძიებების შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოღებული 450 კილოგრამი სხვადასხვა სახეობის ნარკოტიკული საშუალებები, რომელთა საერთო ღირებულება ე.წ. შავ ბაზარზე 7 მილიონ ლარზე მეტს შეადგენს.
არსებული კანონმდებლობის შესაბამისად, ნარკოტიკების განადგურების პროცესში, რომელიც გარემოსდაცვითი თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად ჩატარდა, მუდმივმოქმედი კომისიის წევრ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებთან ერთად, მონაწილეობენ გენერალური პროკურატურისა და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები.
საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, სპეციალურ მაღალტემპერატურულ ღუმელში გაანადგურეს უკანონო ბრუნვიდან ამოღებული შემდეგი ნარკოტიკული საშუალებები:
• 2 კილოგრამი მეთადონი,
• 379 კილოგრამი კანაფი,
• 4 179 გრამი ჰეროინი,
• 218 გრამი კოკაინი,
• 261 გრამი ალფა-პვპ,
• 95 გრამი კეტამინი,
• 28 გრამი კლეფედრონი,
• 707 გრამი და 755 ტაბლეტი “მდმა“,
• 928 ტაბლეტი მეთადონი,“
• 811 ტაბლეტი ბუპრენორფინი,
• 1850 ტაბლეტი პრეგაბალინი, 256 ტაბლეტი ტრამადოლი,
• 402 ტაბლეტი კოდეინი,
ასევე, სხვადასხვა დასახელების ფსიქოტროპული და ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებები.
აღსანიშნავია, რომ საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის თანამშრომლები, ნივთმტკიცებად ამოღებულ ნარკოტიკებსა და ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებს, პერმანენტულად - სამ თვეში ერთხელ ანადგურებენ. მანამდე - სასამართლოს შესაბამისი განაჩენის დადგომამდე, უკანონო ბრუნვიდან ამოღებული ნარკოტიკული საშუალებები, სპეციალურად მოწყობილ, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად აღჭურვილ საცავში ინახება. სასამართლო განაჩენის დადგომის შემდეგ კი, საცავიდან მათი გადატანა ხდება საპატრულო პოლიციისა და დაცვის პოლიციის ეკიპაჟების თანხლებით შესაბამის ლოკაციაზე, სადაც გარემოსდაცვითი თანამედროვე სტანდარტების მაღალტემპერატურულ ღუმელში (ინსინერატორი) ნარკოტიკების სრულად დაწვა, განადგურება ხორციელდება.

• Ministry of Internal Affairs Destroyed 450 Kilograms of Narcotics Seized from Il...
Ministry of Internal Affairs Destroyed 450 Kilograms of Narcotics Seized from Illegal Circulation Worth More than 7 Million GEL
Employees of the Forensic-criminalistics Department of the Ministry of Internal Affairs destroyed 450 kilograms of various types of narcotics seized as evidence as a result of investigative and procedural measures conducted at different times throughout Georgia, with a total value of more than 7 million GEL on the so-called black market.
In accordance with the existing legislation, the process of drug destruction, which was carried out in line with contemporary environmental standards, was carried out along with employees of the Ministry of Internal Affairs, members of the Standing Commission, and representatives of the Prosecutor General's Office as well as with representatives of the Ministry of Labor, Health and Social Protection.
The employees of the Forensic-criminalistics Department destroyed the following narcotics seized from illegal circulation in a special high-temperature oven:
• 2 kilograms of methadone,
• 379 kilograms of cannabis,
• 4,179 grams of heroin,
• 218 grams of cocaine,
• 261 grams of alpha-PVP,
• 95 grams of ketamine,
• 28 grams of clephedrone,
• 707 grams and 755 tablets of “MDMA”,
• 928 tablets of methadone,
• 811 tablets of buprenorphine,
• 1,850 tablets of pregabalin, 256 tablets of tramadol,
• 402 tablets of codeine,
as well as various psychotropic and new psychoactive substances.
It is worth noting that Employees of the Forensic-criminalistics Department permanently conducts destruction procedures of drugs and psychoactive substances seized as evidence quarterly. Before destruction – till the relevant court verdict is issued, drugs seized from illegal circulation are stored in a specially arranged storage facility equipped in accordance with international standards. After the court verdict is issued, they are transferred from the storage facility to the appropriate location, accompanied by patrol police and security police crews, where the drugs are completely burned and destroyed in a high-temperature oven (incinerator) of modern environmental standards.